Decydując się na założenie swojej strony internetowej masz do wyboru wiele rozwiązań. I każde z nich ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed ostateczną decyzją. A jakie zalety i wady ma WordPress?
Podstawowe informacje o WordPressie
Najczęściej spotykaną pomyłką jest przekonanie, że system WordPress jest dedykowany blogom. Jest to tylko po części prawda, bo na początku faktycznie został do tego stworzony. Jednak intuicyjna budowa i łatwa obsługa spowodowała, że dziś jest popularny nie tylko wśród blogerów. Należy również wspomnieć, że istnieje strona WordPress.com, na której bez zakupu własnego serwera można założyć stronę czy bloga, jednak możliwości są tam mocno ograniczone. Natomiast CMS WordPress można pobrać za darmo ze strony WordPress.org. Pliki można ściągnąć na własny serwer, rozpakować i zacząć przygodę z własną stroną internetową, nad którą masz pełną kontrolę.
Aktualnie WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią. Ponad 43% wszystkich stron w Internecie jest opartych o ten system a ich liczba stale rośnie.
Jego popularność powoduje, że zarówno rzesza profesjonalistów jak i sympatyków WordPressa czuwa nad jego ulepszaniem i aktualizowaniem. Warto o tym pamiętać, że aktualny kod wpływa na bezpieczeństwo strony WordPress.
Strona WordPress – zalety.
Jest darmowy
WordPress to darmowy system CMS, który każdy może ściągnąć i zainstalować na swoim serwerze. Oczywiście, wymaga kupienia domeny i hostingu, jednak warto zauważyć, że w niemal każdym przypadku będzie trzeba to zrobić.
Jest łatwy w obsłudze
WordPress jest najbardziej intuicyjnym CMS-em, jaki powstał. Nie wymaga znajomości HTML , CSS czy PHP, co pozwala obsługiwać go większości użytkowników Internetu.
Pozwala na łatwe zarządzanie treścią strony.
Ogromna ilość dostępnych szablonów pozwala na stworzenie spersonalizowanej strony www przy użyciu dostępnych opcji.
Przyjazny SEO
Google bardzo lubi strony internetowe stworzona na WordPressie. Jest to spowodowane dobrze skonstruowanym, wysokiej jakości kodem w jakim został napisany ten system. Ponadto do wyboru istnieje ogromna ilość wtyczek, które stworzone zostały do optymalizacji pod kątem SEO.
Posiada wiele dodatków
Wraz ze wzrostem popularności WordPressa w różnych branżach, zaczęły pojawiać się coraz to nowsze i coraz lepsze wtyczki.
Wtyczki rozbudowują funkcjonalność strony. Formularz kontaktowy, kalendarz wydarzeń, statystyki, bramki płatności itp. Prawdopodobnie, czegokolwiek będziesz potrzebować, istnieje wtyczka, która to robi.
WordPressa możesz również dostosować pod względem wyglądu, korzystając z motywów.
Istnieją motywy darmowe i płatne, dzięki nim możesz szybko stworzyć stronę, która odpowiada Twoim potrzebom.
Łatwa rozbudowa
Dzięki temu, że jest to oprogramowanie typu open-source, programista może dowolnie modyfikować kod, dodając funkcjonalności strony. Nie musi budować strony od zera, a więc znacznie skraca się czas tworzenia strony www oraz jej koszt.
Strona WordPress – wady.
Optymalizacja
Tworząc stronę i instalując dużą ilość wtyczek i motyw z ogromną ilością dostępnych opcji (nie zawsze potrzebnych), bardzo łatwo doprowadzić do ogromnej ilości kodu, który musi zostać wczytany. W efekcie będzie to prowadziło do dłuższego ładowania się strony, a czasem nawet do poważniejszych błędów.
Bezpieczeństwo
WordPress jest oprogramowaniem typu open-source co powoduje, że może zainteresować hakerów. Dlatego ważne jest, aby dbać aktualizacje wtyczek oraz motywów, aby uniknąć luk bezpieczeństwa w przestarzałych wersjach.
Żaden CMS nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa, jednak istnieje szereg dobrych praktyk, które widocznie zmniejszają podatność strony na ataki.
Sposoby edycji strony
Faktem jest, że aby korzystać z WordPressa nie trzeba uczyć się kodowania. Buildery i motywy wystarczą do stworzenia strony. Jednak znajomość HTML, CSS a nawet PHP znacznie upraszcza pracę. W takich przypadkach może przydać się wsparcie programisty.
Czy warto wybrać CMS WordPress?
WordPress jest popularnym, stale rozwijającym się, CMS-em, ktory daje ogromne możliwości w tworzeniu blogów, stron firmowych czy sklepów internetowych. Ogromna społeczność pozwala zasięgnąć rad dotyczących wtyczek czy motywów. Nawet jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy w zakresie tworzenia stron internetowych WordPress może być rozwiązaniem dla Ciebie. Jednak zawsze możesz zlecić stworzenie strony profesjonalistom.