Jaki hosting dla WordPressa?
Zanim przejdziesz do tworzenia swojej strony internetowej, będziesz potrzebował serwera, na którym zainstalujesz WordPressa. Wybór hostingu nie jest łatwy, bo nie powinno się opierać go na hasłach reklamowych hostingodawców czy kuszących ofertach cenowych. Do tego dochodzą przeróżne parametry, które dla zwykłego śmiertelnika mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości mogą znacząco wpływać na szybkość i bezpieczeństwo strony.
Rodzaje hostingów
Na rynku dostępne są trzy rodzaje usług hostingowych:
Serwer współdzielony
To miejsce na serwerze, którego zasoby ( RAM, dysk, procesor) współdzielisz z innymi klientami. Ten rodzaj hostingu jest najtańszym z dostępnych opcji, jednak ma swoje ograniczenia zależne od hostingodawca i pakietu.
Serwer VPS
Virtual Private Server to wydzielony prywatny fragment serwera fizycznego, który gwarantuje dostęp do zasobów i systemu operacyjnego.
Serwer dedykowany
Jest to cały serwer fizyczny, z którego klient może korzystać. Jest to profesjonalne i drogie rozwiązanie, które daje najwięcej możliwości, jednak najcześciej przeznaczone jest dla największych stron internetowych.
Parametry techniczne
WordPress nie jest bardzo wymagającym oprogramowaniem, jednak jest kilka parametrów, które musi posiadać hosting dla WordPressa, aby móc go na nim zainstalować.
PHP w wersji 7.4 lub wyższej. – unikaj firm hostingowych, które nie posiadają aktualnej wersji PHP. Może to spowodować braki w bezpieczeństwie Twojej strony internetowej i narazić ją na ataki hakerów.
MySQL w wersji 5.7 lub wyższej.
HTTPS – jest to zabezpieczony protokołu http, który szyfruje przesyłane informacji pomiędzy serwerem a klientem przy użyciu certyfikatu SSL / TLS. Dzięki temu poufne dane są zabezpieczone i trudniejsze do przechwycenia, odczytania i zmiany.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?
Na początek warto wspomnieć, że najlepszy hosting dla WordPressa jest na serwerach Apache lub Nginx. Wśród ofert firm hostingowych można znaleźć pakiety stworzone konkretnie pod strony internetowe na WordPressie. Jednak nie wszystko złoto co się świeci i warto wiedzieć,która oferta faktycznie spełnia kryteria serwera zoptymalizowanego pod WordPressa.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem hostingu?
Pojemność dysku – wielkość strony może wahać się od 1 MB do 2 MB, ale gdy strona jest bogatsza w zdjęcia i inne multimedia może osiągnąć wielkość nawet 200 MB.
Oferty firm hostingowych zwykle oferują większe ilości dostępnego miejsca. Gdyby w trakcie prowadzenia strony potrzebne było powiększenie przestrzeni dyskowe, zawsze można w trakcie trwania umowy zwiększyć pakiet na większy.
Transfer – jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do odwiedzających Twoją stronę. Im więcej odwiedzających na stronie, tym większy transfer jest potrzebny do płynnego działania strony. Zwróć uwagę czy oferta, z której chcesz skorzystać posiada nielimitowany transfer.
Ilość baz danych – do każdej instalacji WordPressa potrzebujesz jedną bazę danych. Warto sprawdzić ile możliwych baz danych oferuje dany pakiet hostingowy. Od tego zależy ile stron na danym hostingu będziesz mógł stworzyć.
Liczba skrzynek e-mail – jeśli wiesz, że będziesz potrzebować więcej, niż jedna skrzynka pocztowa, warto zainteresować się, czy dany hosting nie ma limitów w tej kwestii. Zdarza się, że tańsze hostingi pozwalają utworzyć tylko jedną skrzynkę e-mail.
Certyfikat SSL – dobry hosting oferuje conajmniej bezpłatny certyfikat Let’s Encrypt, ale zawsze możesz dokupić pasujący do Twoich potrzeb certyfikat. Jeśli na stronie lub w sklepie internetowych przetwarzasz dane osobowe, jest to bardzo ważny element strony, aby zapewnić bezpieczeństwo danych Twoich odwiedzających.
Kopie bezpieczeństwa – kolejna rzecz świadcząca o jakości firmy hostingowej to możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa nawet do miesiąca wstecz. Najlepiej, aby back up wykonywany był codziennie, dodatkowo, warto od czasu do czasu zrobić własną kopię strony i zgrać ją sobie np. Na komputer.
Support – niemniej ważną kwestią, choć chyba często zapominaną, jest dobra obsługa klienta, która w razie problemów pomoże rozwiązać problem ze stroną. Warto zasięgnąć opinii znajomych lub przyjrzeć się rankingom hostingów, aby dowiedzieć się czy obsługa klienta działa sprawnie i nie zostawi Cię na pastwę problemów i błędów na stronie przez niewiadomo jak długi czas.
Dodatkowo, dobrze jest sprawdzić, jaki będzie koszt przedłużenia hostingu w kolejnych latach. Zdarza się, że firmy hostingowe robią promocję na pierwszy rok, a po roku można się mocno zdziwić na widok faktury za przedłużenie.
Jaki hosting dla WordPressa jest najlepszy?
Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od wielkości strony, jej docelowego zastosowania i ruchu.
Tworząc strony internetowe zetknęliśmy się z wieloma hostingami, przetestowaliśmy wiele ofert. Wiele współpracy zerwaliśmy, ale są też takie, które trwają i mamy nadzieje, że będą trwać nadal. – jak np. z Thecamels.org
Wybór hostingu jest ważny, jest to pierwsza rzecz, którą należy zrobić przed postawieniem strony internetowej i najważniejsza jeśli chodzi o bezpieczeństwo, stabilność i szybkość Twojej strony.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze hostingu dla Twojej strony, napisz w komentarzu lub skontaktuj się z nami przez formularz, a doradzimy w wyborze odpowiedniego pakietu.
Jeśli szukasz twórcy swojej nowej strony internetowej lub chciałbyś wycenę projektu – wypełnij formularz wyceny.
We wpisie znajduje się link afiliacyjny.