Co to jest CMS?
CMS , czyli Content Management System to system zarządzania treścią, który pozwala umieszczać treść na stronach internetowych, blogach czy portalach bez znajomości języków programowania. W dalszej części artykułu postaramy się dokładniej pokazać co to jest CMS i dlaczego może to być dobrym rozwiązaniem dla Twojej strony internetowej.
Jak działa CMS?
System zarządzania treścią obsługuje się z panelu administracyjnego, który umożliwia dodawanie i modyfikowanie tekstów, obrazków, zdjęć i filmów.
Edytory w CMS-ach często są zbliżone do tych, które znamy z m.i. z Microsoft Worda lub podobnych programów do edycji tekstów.
Wygląd strony zależy od motywów lub szablonów. To pozwala zmienić design strony internetowej w kilka sekund i nie wpłynie na obecną na niej treść.
CMS jest jednak systemem, który wymaga stałej administracji, w celu aktualizacji wtyczek i motywów, więc warto w tym celu poznać dany system CMS, aby móc odpowiednio opiekować się swoją stroną internetową.
Jeśli jednak chcesz, aby ktoś regularnie zajmował się Twoją stroną, zapoznaj się z naszą ofertą opieki nad stroną internetową.
Rodzaje systemów CMS
Open Source
System na bezpłatnej licencji Open Source posiada otwarty kod źródłowy, który może być modyfikowany i ulepszany przez wszystkich użytkowników, którzy posiadają umięjętności programowania. Dzięki temu systemy tego typu są bardzo popularne i posiadają wiele wtyczek i motywów – zarówno bezpłątnych, jak i płatnych.
Tego typu rozwiązanie jest przyjazne początkującym użytkownikom, którzy mają dostęp do ogromnej ilości dodatków, które zwiększają funkcjonalność stron, ale również dla tych bardziej zaawansowanych, którzy dowolnie mogą modyfikować pliki CMS-a w celu rozbudowy strony.
Dodatkowym atutem jest brak kosztów za dostęp do tego rodzaju CMS i jego przyszłych aktualizacji.
Przykłady CMS Open Source: WordPress, Joomla, PrestaShop, Drupal, Magento, Opencart, OsCommerce itp.
SaaS
SaaS, czyli Software as a Service. To rodzaj CMS-a, który jest współdzielony przez wielu klientów, którzy opłacają abonament za możliwość korzystania z oprogramowania. Możliwości dostepu do kodu są mocno ograniczone, a dostęp do rozszerzeń najczęściej wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Dodatkowo, tworząc stronę w takim modelu nigdy nie jesteś właścicielem swojej strony, ponieważ jeśli nie opłacisz abonamentu, przestaniesz mieć dostęp do swojej strony internetowej. Nie masz możliwości dowolnie zmieniać szablonu chyba, że dokonasz zakupu innego szablonu z oferty danej firmy lub zlecisz stworzenie customowego szablonu. To, niestety, bywa bardzo kosztowne rozwiązanie.
Przykłady serwisów SaaS: Shoper, Shopify, Sky-shop, Wix, Squarespace itp.
Dedykowany CMS
Jest do system zarządzania treścią stworzony przez firmę na potrzeby konkretnego klienta. Taki system ma dostosowany wygląd, panel administracyjny i dostosowane do klienta rozwiązania. Jednak jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla większych firm, ponieważ koszt implementacji takiego rozwiązania jest wysoki.
Jak wybrać CMS dla swojej strony internetowej?
Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią może wydawać się trudny, ale na pewno można go sobie uprościć precyzując, jakie ma być przeznaczenie strony internetowej.
Niektóre, z wymienionych wyżej CMS-ów przeznaczone są do budowy stricte sklepów internetowych, a inne do stron czy blogów.
Z pewnością należy kierować się bezpieczeństwem i wydajnością danej platformy, a także łatwością obsługi, bo na samej budowie strony się nie kończy. Potem ktoś musi to obsługiwać, a czasem również przeszkolić innych w obsłudze.
Istotne może być też możliwość optymalizacji SEO i możliwość stworzenia responsywnych witryn, które w dzisiejszych czasach są podstawą.
Warto zapoznać się z panelem administracyjnym i wybrać ten CMS, który jest dla Ciebie najbardziej intuicyjny i łatwy w obsłudze.
Podsumowanie
Mamy nadzieje, że nasz artykuł choć w jakimś stopniu przybliżył co to jest CMS, jak działa i dlaczego jest wart zainteresowania. Nie możemy jednoznacznie polecić żadnego, bo każdy ma swoje potrzeby, ale sami pracujemy od wielu lat na CMS WordPress i bardzo sobie go chwalimy.